NFF 2005

25e Nederlands Film Festival 
28 september tot en met 7 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Doreen Boonekamp
117.500 bezoekers

Filmprogramma

Openingsfilm: LEEF! van Willem van de Sande Bakhuysen
Slotfilm: VALSE WALS van Marc de Cloe

Hoofdprogramma

  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedrama

Uitzicht

  • Studentenfilms
  • Foreign affairs – buitenlandse films met een Nederlandse inbreng
  • Vlaamse films
  • Re:visie

Gast van het Jaar

  • Jos Stelling. Retrospectief filmprogramma, gesprekken, reeks gesprekken ‘Gedachtenwisselingen over de auteurscinema’

Jubileum 25 jaar Nederlands Film Festival

  • Kalverliefde – vertoning selectie uit 25 jaar Gouden Kalf-winnaars
  • Kalverliefde – Gouden Kalf-reünie
  • Jubileumconcert – De Avond van het Nederlandse Filmlied
  • Jubileumboek – 25 jaar Nederlands Film Festival
  • Dvd – Kalverliefde 24 winnaars Gouden Kalf Beste Film
  • Dvd – Kalverliefde 24 winnaars Gouden Kalf Beste Korte Film
  • Cd – filmsongs uit de Nederlandse film

Retrospectieven

  • De films van Theo van Gogh
  • De keuze van Loes Luca
  • Historische film: compilatie

Specials

  • Educatieprogramma voor leerlingen van basisscholen en het voortgezet onderwijs
  • Frans Zwartjes
  • Hans Kemna, met o.m. Castingmiddag ‘Claim je Fame’
  • Blind Kind
  • De Oversteek – preview
  • Vakspecial Filmmuziek
  • 3e Hollandsche Filmnacht
  • Doe ’t in de bios
  • Eten bij de Bios
  • Mondo Leone

Satellietprogramma’s in Amersfoort, Nieuwegein, Lelystad, Nijmegen en Den Bosch

Praatprogramma’s

  • Variety Cinema Militans Lezing: István Szábo
  • De Talkshow – dagelijks, onder leiding van Matthijs van Nieuwkerk
  • Talkshow Jr. – onder leiding van Floris Roubos
  • Spoorloos – discussie over verloren gaan van filmkopieën
  • Filmpolitiek debat – over dramabeleid Publieke Omroep
  • Dag van de Auteursfilm
  • [email protected]
18e Holland Film Meeting

  • Benelux Screenings
  • Netherlands Production Platform
  • Lunches, diners, ontmoetingen, presentaties
  • Screen International – Binger Interview: Terence Davies
  • Uitreiking Kodak Ontwikkelingsprijs
Evenementen

  • Filmgala – 7 oktober, Central Studios, programma met begeleiding van het orkest van Peter Broekhuizen, gepresenteerd door Matthijs van Nieuwkerk
  • Talent & Pro Filmboulevard – toevoeging Gouden Kalf-winnaars Monic Hendrickx en Cees Geel
  • NFF Kiss Me At The Movies. Dagelijkse afterparty in het nachtrestaurant van de Winkel van Sinkel
  • Flirt Me I’m Famous-party in de Winkel van Sinkel
  • Jameson Silver Screen Party in de Winkel van Sinkel
  • Optreden Racoon in bioscoopzaal Camera
  • Optreden Kasper van Kooten (Winkel van Sinkel), t.g.v. Viva Filmmiddag
  • Optreden Ellen ten Damme (Stairway to Heaven), t.g.v. première CASTINGX
  • Optreden Junkie XL (Tivoli), t.g.v. [email protected]
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: Het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – Bero Beyer voor PARADISE NOW
  • Beste Regie – Nanouk Leopold voor GUERNSEY
  • Beste Scenario – Tamara Bos voor HET PAARD VAN SINTERKLAAS
  • Beste Acteur – Thijs Römer voor zijn rol in 06/05
  • Beste Actrice – Maria Kraakman voor haar rol in GUERNSEY
  • Beste Mannelijke Bijrol – Yahya Gaier, Tygo Gernandt, Micha Hulshof, Gürkan Küçüksentürk en Mimoun Oaïssa voor hun rol in HET SCHNITZELPARADIJS
  • Beste Vrouwelijke Bijrol – Sophie van Winden voor haar rol in LEEF!
  • Beste Korte Film – Esther Rots voor DIALOOGOEFENING
  • Beste Lange Documentaire – Rogier Kappers voor LOMAX THE SONGHUNTER
  • Beste Korte Documentaire – Meral Uslu voor DE KINDEREN VAN MIJN VADER
  • Beste TV Drama – Peter de Baan voor DE KROON
  • Beste Camera – Melle van Essen voor ECHOES OF WAR
  • Beste Montage – Sander Vos voor PARADISE NOW
  • Beste Muziek – Paul M. van Brugge voor ALIAS KURBAN SAÏD
  • Beste Production Design – production design-team en Gert Brinkers voor LEPEL
  • Beste Geluid/Sound Design – Bart Jilesen voor ZWARTE ZWANEN
  • Juryprijs – Theo van Gogh voor 06/05, MEDEA en zijn oeuvre
  • Juryprijs – Willem van de Sande Bakhuysen voor LEPEL, LEEF! en zijn oeuvre
  • Tiscali Publieksprijs – LEEF! van Willem van de Sande Bakhuysen

Overige prijzen

  • KNF prijs – Nanouk Leopold voor GUERNSEY
  • Filmprijs van de Stad Utrecht – COMMUNEKIND van Maroesja Perizonius Tuschinski Film Award – EN NU IK van Wout Conijn
  • Talent & Pro Student Award – THE ORDER ELECTRUS van Floris Kaayk
  • Moviesquad Award – LEEF! van Willem van de Sande Bakhuysen
  • Moviesquad Junior Award – HET PAARD VAN SINTERKLAAS van Mischa Kamp
  • NPS-Prijs voor de Beste Korte Film – DIALOOGOEFENING van Esther Rots
  • Skrien Afficheprijs – Frank Kampes voor zijn ontwerp van het affiche van 06/05
  • Kodak Ontwikkelingsprijs – Reinier Selen en Edwin van Meurs van Rinkel Film & TV en regisseur Melinda Jansen voor WITTE WIEVEN
  • Zilveren Krulstaart – Frank Ketelaar voor zijn scenario van DE BAND

Jury Gouden Kalf 2005

Robbert Aarts, Piotr van Dijk, Mijke de Jong, Rens Machielse, Hans Pos, Kees van Twist (voorzitter) en Els Vandevorst.

Campagne

  • Concept, art direction en vormgeving: Hotel
  • Print (affiche en advertenties): foto Paul Berends
  • Commercial: productie Marc Bary voor IJswater Films, regie Berend Boorsma en Roel Boorsma