NFF 2003

23e Nederlands Film Festival
24 september tot en met 3 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Doreen Boonekamp
105.000 bezoekers
Ontwerp affiche: HOTEL

Filmprogramma

Openingsfilm: PHILEINE ZEGT SORRY van Robert Jan Westdijk
Slotfilm: ALEXANDRA’S PROJECT van Rolf de Heer en OP DE DREMPEL VAN HET GROTE VERGETEN van Thom Verheul

Jaaroverzicht

  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedrama

Panorama

  • Studentenfilms
  • Foreign affairs – buitenlandse films met een Nederlandse inbreng
  • Vlaams Panorama

Gast van het Jaar

  • Jan Decleir. Retrospectief, gesprekken, expositie schilderijen. In het kader van dit programma werd tijdens het festival de korte film VLUCHT DER VERBEELDING, waarin Decleir de hoordrol speelde, opgenomen en gepresenteerd.

Retrospectieven

  • In the Picture: Maria Goos
  • In the Picture: Fons Rademakers
  • Hommage aan Rob du Meé

Specials

  • Educatieprogramma: voorstellingen voor leerlingen van basisscholen en jongeren uit het voortgezet onderwijs
  • De keuze van Ronald Giphart
  • Historische films
  • Hollands licht
  • Gerard Thoolen
  • Erotic Tales van Jos Stelling
  • 10 jaar Niaf
  • Frisse Blik – speciaal programma voor studenten met onder andere de Eerste Hollandse Filmnacht
  • Satelietprogramma’s in Amersfoort, Nieuwegein en Nijmegen
  • Filmdag voor jongeren uit het voorgezet onderwijs rond PHILEINE ZEGT SORRY
  • Het Nederlands Scenario: Lolamoviola
Praatprogramma’s

  • Cinema Militans Lezing: Peter Greenaway
  • Vakspecial Montage: seminar, lezing Molly Stensgaard en college
  • Werklunch – filmmakers en politici over de knelpunten in de filmpolitiek
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van Matthijs van Nieuwkerk
  • Ronde tafelgesprekken – regisseursdebatten onder leiding van Jan Hejis
  • Presentatie Nederlands Fonds voor de Film over kunstenplan
  • Acteursdiner
  • [email protected]: discussiemiddag over wisselwerking titelsong en filmsucces
  • Nederlands Instituut voor Filmeducatie – docentendag
  • Discussie over filmbeleid georganiseerd door de Federatie Filmbelangen.
  • Presentatie Vereniging Commercial Producenten
  • Dag van het scenario, georganiseerd door het Netwerk Scenarioschrijvers
  • Studiemiddag georganiseerd door Dutch Directors Guild over de invloed van taal op de identiteit van de film
  • Presentatie Vereniging Nieuwe Film en Televisiemakers
  • Presentatie Filmbank, Montevideo, House of Shorts, Docuzone en Niaf over verbetering distributie en promotie
  • Masterclass Interactie tussen migratie en culturen georganiseerd door Mira Media
  • Filmquiz: je zal het maar weten, georganiseerd door de Publieke Omroep
  • Lezing door Hans Beerekamp over vorm en vertelstructuur van de documentaire
  • Discussie over belang van marketing voor het behoud en verstevigen van de marktpositie van de Nederlandse film, georganiseerd door NVB, NVF en NVS
  • Dag van de opdrachtfilm, georganiseerd door Signum
  • Uitreiking eerste Stimulans voor Succes van het Filmfonds
  • Presentatie Nederlandse Agenten Associatie
  • Demonstratie stemacteren FINDING NEMO
16e Holland Film Meeting

  • Benelux Screenings
  • Netherlands Production Platform
  • Lunches, diners, ontmoetingen, presentaties
  • Maurits Binger Film Interview
  • Uitreiking Fine Ontwikkelingsprijs
Evenementen

  • Filmgala – 3 oktober, Stadsschouwburg, programma met Metropole Orkest, gepresenteerd door Matthijs van Nieuwkerk met aansluitend live televisieprogramma vanuit de foyers op Nederland 3, afterparty in Tivoli
  • Uitbreiding Grolsch Filmboulevard – tegels met handtekeningen en -afdrukken van Gouden Kalf winnaars
  • NFF nachtfeesten – iedere avond in de kelder van De Winkel van Sinkel
  • Audiovisuele dansavond in Theater Kikker
  • Grolsch Filmfeest in de Winkel van Sinkel
  • Premierefeest ANY WAY THE WIND BLOWS in Tivoli
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: Het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – DE TWEELING van producenten Hanneke Niens en Anton Smit
  • Beste Regie – Pieter Kuijpers voor VAN GOD LOS
  • Beste Scenario – Paul Jan Nelissen en Pieter Kuijpers voor VAN GOD LOS
  • Beste Acteur – Tygo Gernandt voor zijn rol in VAN GOD LOS
  • Beste Actrice – Kim van Kooten voor haar rol in PHILEINE ZEGT SORRY
  • Beste Lange Documentaire – HOLLANDS LICHT van regisseurs Maarten en Pieter-Rim de Kroon
  • Beste Korte Documentaire – DE PRIJS VAN OVERLEVEN van regisseur Louis van Gasteren
  • Beste Korte Film – DE GROTTEN VAN HAN VAN VLOTEN van regisseur Ellen Blom
  • Beste TV-drama korter dan 60 minuten – DWAALGAST van regisseur Colette Bothof
  • Beste TV-drama langer dan 60 minuten – NAJIB & JULIA van regisseur Theo van Gogh
  • Publieksprijs – CLOACA van regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen
  • Juryprijs – Peter Blok, Pierre Bokma, Gijs Scholten van Aschat en Jaap Spijkers voor hun acteerprestatie in CLOACA
  • Beste Production Design – Benedict Schillemans voor PIETJE BELL
  • Beste Sound Design – Herman Pieete voor PHILEINE ZEGT SORRY
  • Beste Montage – Peter Alderliesten voor PHILEINE ZEGT SORRY
  • Beste Muziek – Fons Merkies voor BOY ECURY
  • Beste Camera – Bert Pot voor PHILEINE ZEGT SORRY
  • Cultuurprijs – Jan Decleir

Overige prijzen

  • KNF prijs – DE ARM VAN JEZUS van regisseur André van der Hout
  • Filmprijs van de Stad Utrecht – Jiska Rickels voor UNTERTAGE
  • Tuschinski Film Award – Jiska Rickels voor UNTERTAGE
  • Talent & Pro Student Award – Paul Sixta voor SILENTLY BROKEN
  • Pauze Award – Pieter Kuijpers voor VAN GOD LOS
  • NPS-Prijs voor de Beste Korte Film – LA-BAS van Jean Cournet
  • Skrien Afficheprijs – Gijs Kuiper voor het affiche van VAN GOD LOS
  • Fine Ontwikkelingsprijs – Jan van der Zanden en Wilant Boekelman voor STILLE NACHT

De Gouden Kalf jury

Chris Brouwer (voorzitter), Nouchka van Brakel, Fatima Jebli Ouazzani, Nosh van der Lely, Michiel de Rooy, Ron Termaat, René Wiegmans.