NFF 2001

21e Nederlands Film Festival
19 tot en met 28 september, Utrecht
Festivaldirecteur: Michiel Berkel
Ruim 77.000 bezoekers
Ontwerp affiche: Mireille Geijsen

Filmprogramma

Openingsfilm: DE GROT van Martin Koolhoven
Slotfilm: THE HOLLYWOOD SIGN van Sonke Wortmann naar de roman van Leon de Winter

  • Jaaroverzicht
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedrama
  • Panorama
  • Studentenfilms
  • Wetenschapsfilms
  • Foreign affairs – buitenlandse films met een Nederlandse inbreng
  • Vlaams Panorama

Gast van het Jaar

  • Renée Soutendijk

Retrospectieven

  • De Eerste Amsterdamse Filmassociatie – René Seegers, Jean van de Velde en Leon de Winter
  • In the Picture: Gert de Graaff
  • In the Picture: Rien Hagen
  • In the Picture: Stunts & Effects
  • In the Picture: Voetbal & film

Specials

  • Schoolvoorstellingen: jeugdbios en jongerenprogramma
  • Historische films
  • Bijzondere Bijdragen – films, video, acts en installaties
  • Satelietprogramma’s in Theater Lieve Vrouw Amersfoort en het Ketelhuis Amsterdam
  • De Synestheseur, kleine reizende bioscoop
  • Animatiefilmprogramma
  • NOS-Filmdag voor jongeren uit het voorgezet onderwijs rond DE GROT
Praatprogramma’s

  • Cinema Militans Lezing: Tom Tykwer
  • Seminar Filmmuziek
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van Mieke van der Weij
  • Ronde tafelgesprekken – regisseursdebatten onder leiding van Patrick van Mil
  • Workshop Wetenschapsfilms
  • Presentatie Nederlands Fonds voor de Film
  • Netwerk Scenarioschrijvers en Stimuleringsfonds – Scrypt Odyssee 2001
  • Presentatie Nieuwe Vereniging Film- en Televisiemakers
  • Presentatie Media Des Kederland
  • Beeldspraak – Literatuur in de beeldcultuur
  • DIFA-gesprek – Documentaire voor de TV of voor het witte doek
  • Dag van de CV film
  • NFTA-gesprek
  • Oprichtingscongres ACT – Nederlands Acteursgilde
14e Holland Film Meeting

  • Marktpogramma
  • Netherlands Production Platform
Evenementen

  • Filmgala – 28 september, Stadsschouwburg, programma met Orkater Mighty Mike Orchestra
  • Uitbreiding Grolsch Filmboulevard – tegels met handtekeningen en -afdrukken van Gouden Kalfwinnaars
  • Concert Metropole Orkest m.m.v. Trijntje Oosterhuis in het kader van de Vakprijs Filmmuziek
  • Introductie Gouden en Platina Film
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: Het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – Hans de Weers en Hans de Wolf voor NYNKE
  • Beste Regie – Martin Koolhoven voor DE GROT
  • Beste Scenario – Kim van Kooten en Lodewijk Crijns voor MET GROTE BLIJDSCHAP
  • Beste Acteur – Fedja van Huêt voor zijn rollen in AMNESIA
  • Beste Actrice – Monic Hendrickx voor haar rol in NYNKE
  • Beste Lange Documentaire – Maria Ramos voor DESI
  • Beste Korte Documentaire – Paul Cohen en Martijn van Haalen voor HOLLANDSE HELDEN
  • Beste Korte Film – David Lammers voor DE LAATSTE DAG VAN ALFRED MAASSEN
  • Beste TV-drama – Willem van de Sande Bakhuyzen voor FAMILIE
  • Beste Actrice TV-drama – Joan Nederlof voor haar rol in HERTENKAMP
  • Beste Acteur TV-drama – Pierre Bokma voor zijn rol in BELAGER
  • Juryprijs – HERTENKAMP
  • Publieksprijs – André van Duren voor MARIKEN
  • Vakprijs Muziek – Henny Vrienten voor zijn werk in de periode 1996 – 2001
  • Cultuurprijs – René Scholten

Overige prijzen

  • Grolsch Filmprijs – IK OOK VAN JOU
  • Prijs van de Nederlandse Filmkritiek – FAMILIE van Willem van de Sande Bakhuyzen
  • Filmprijs van de Stad Utrecht – Nanouk Leopold voor ÎLES FLOTTANTES
  • Tuschinski Award – David Lammers voor DE LAATSTE DAG VAN ALFRED MAASSEN
  • Kodak Students Award – Harrie Verbeek voor 10 SECONDEN
  • Pauze Jongeren Award – DRIFT van regisseur Michiel van Jaarsveld
  • Beste Wetenschapsfilm- Manfred van Eijk voor DE STILLE PLAAG
  • NPS Prijs voor de Beste Korte Film – FATHER AND DAUGHTER van Michael Dudok de Wit
  • Skrien Afficheprijs – Brat Ljatifi voor het affiche van ÎLES FLOTTANTES
  • De Zilveren Krulstaart voor het beste TV-dramascenario – Robert Alberdingk Thijm voor DE DALTONS
  • Platina Film – COSTA!

De Gouden Kalf jury

  • Speelfilm: Emjay Rechsteiner, Maria Goos, Ben Sombogaart, Suzanne van Voorst, Dirk Zeelenberg
  • Documentaire: Marieke Schoenmakers, Hans Heijnen, Karin Junger, Nico de Klerk, Monique Wolf
  • Korte film en tv-drama: Wim Odé, Janette Kolkema, Jef Nassenstein, Eric Oosthoek, Truus te Selle