NFF 1999

19e Nederlands Film Festival
22 september tot en met 1 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Jacques van Heijningen
Ruim 63.000 bezoekers
Ontwerp affiche: Mireille Geijssen

Filmprogramma

Openingsfilm – UNTER DEN PALMEN, regie Miriam Kruishoop
Slotfilm – DON’T STOP THE SHOW, regie: Rogier van der Ploeg

  • Jaaroverzicht
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedrama
  • Panorama
  • Studentenfilms
  • Bekroonde opdrachtfilms
  • Wetenschapsfilms
  • Foreign affairs – buitenlandse films met een Nederlandse inbreng
  • Vlaams Panorama

Retrospectieven

  • De eeuw van de film – de film van de eeuw
  • Hommage aan TURKS FRUIT
  • In the Picture: 25 Jaar Sigma Film – Matthijs van Heiujningen
  • In the Picture: 40 Jaar Filmacademie
  • In the Picture: Hommage aan Gerard van den Berg
  • In the Picture: Rembrandt op celluloid

Specials

  • Verkiezing beste film van de eeuw
  • Foto van de eeuw, gemaakt door Paul Huf
  • Schoolvoorstellingen
  • Historische films
  • Nederlandse animatiefilms
  • Oog in Al – films, video, acts en installaties
  • Gouden Vlam Videofestival – videoproducties van niet-professionele filmers
  • TV-Filmdag – festivaltoppers op 1 dag geprogrammeerd in samenwerking met de publieke omroepen
  • Satellietprogramma in Het Ketelhuis
Praatprogramma’s

  • Seminar Camera
  • Nederlands Peil – dagelijkse talkshow onder leiding van Jan Heijs
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van Philip Freriks
  • DIFA-gesprek ‘Tussen droom en daad’
  • Werklunch – politici en de filmwereld in gesprek over o.a.de belastingmaatregelen m.b.t. film
  • Workshop Wetenschapsfilm
  • TV-Filmforum: ‘Van wie is de film: regisseur of auteur?’
  • Netwerk Scenarioschrijvers: lezing prof. J. Kabel over rechtspersoon scenarioschrijver en forum
  • DIFA-gesprek: ‘Wat maakt een documentaire tot een goede documentaire?’
  • Forumdiscussie Dutch Directors Guild: ‘Wie is de auteur van de film?’
  • Forum Stimuleringsfonds over dansfilms
  • Forum Nederlands Filmmuseum over de Filmlilga
  • Presentatie Vereniging van Nieuwe Film en Televisiemakers
  • Presentatie Nederlands Fonds voor de Film van intendant Richard Wooley
13e Holland Film Meeting

  • Marktpogramma
  • Eerste editie Coproductie Platform
  • Trainingsprogramma Vertical Strategies
Evenementen

  • Gala van de Nederlandse Film van de Eeuw – 25 september in de Stadsschouwburg
  • Filmgala – 1 oktober, Central Studios, besloten diner met Orkest De Volharding
  • Filmbal – 1 oktober, Jaarbeurs
  • Foto van de Eeuw – Paul Huf maakt een groepsfoto van alle nog levende Nederlandse acteurs, actrices en filmmakers
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: Het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – ABELTJE, producent: Burny Bos, regie: Ben Sombogaart
  • Beste Regie – Roel Reiné voor THE DELIVERY
  • Beste Acteur – Rijk de Gooyer in MADELIEF: KRASSEN IN HET TAFELBLAD
  • Actrice – Nadja Hüpscher in DE BOEKVERFILMING
  • Beste Lange Documentaire – DE ILLUSIE AAN DE MACHT: 1412 DAGEN KABINET DEN UYL, regie: Chris Vos en André van der Hout
  • Beste Korte Documentaire – JACKSON, THE MAN WITH THE BOX, regie: Martijn van Beenen
  • Beste Korte Film – METRO, regie: Eric Steegstra
  • Beste TV-dramaproductie – DICHTER OP DE ZEEDIJK, regie: Gerrard Verhage
  • Beste Acteur TV-drama – Jack Wouterse in SUZY Q
  • Beste Actrice Tv-drama – Carice van Houten in SUZY Q
  • Juryprijs – SHABONDAMA ELEGY regie: Ian Kerkhof
  • Vakprijs 1999: Camera – Rogier Stoffers
  • Cultuurprijs – Matthijs van Heijningen

Overige prijzen

  • Grolsch Filmprijs – LEF, regie: Ron Termaat
  • Grolsch Prestatie Prijs – Eddy Terstall
  • Citroën Publieksprijs – MADELIEF: KRASSEN IN HET TAFELBLAD, regie: Ineke Houtman
  • Prijs van de Nederlandse Filmkritiek – DE DALTONS, regie: Rita Horst
  • Prijs van de Stad Utrecht – Martin Koolhoven voor SUZY Q
  • Tuschinski Award – HET LEGE NEST, regie: Jesse de Jong
  • Warner Students Award – DE SAMENZWERING DER ZINNEN – EEN ALFABET, regie: Jesse Faber
  • NPS Prijs voor de Beste Korte Film – ERWTJE OP AVONTUUR, regie: Silvia Holstijn
  • TVFilmprijs – ABELTJE, regie: Ben Sombogaart
  • Holland Film Award – LAGRIMAS NEGRAS, regie: Sonia Herman Dolz
  • Boy Trip Award – RONALD PLASTERK: DE CODE IN KAART, regie: Bob van Gijzel
  • Eadweard Muybridge Award – NOORDERLICHT – KARAKTER, regie: Karin Schage

Jury Gouden Kalf

Ad ‘s-Gravesande (voorzitter), Ike Bertels, Sandra den Hamer, Miryam van Lier, Gerdin Linthorst, Victor Nieuwenhuijs, San Fu Maltha, Saskia Temmink en Hans Veerman.