NFF 1998

18e Nederlands Film Festival
23 september tot en met 2 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Jacques van Heijningen
Ruim 63.000 bezoekers
Ontwerp affiche: Ot Louw

Filmprogramma

Openingsfilm – HET 14E KIPPETJE, regie: Hanu Abu-Assad
Slotfilm – DOOR DE WIND GEJAAGD, regie Alejandro Agresti

  • Jaaroverzicht
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedrama
  • Panorama
  • Studentenfilms
  • Bekroonde opdrachtfilms
  • Wetenschapsfilms
  • Foreign affairs – buitenlandse films met een Nederlandse inbreng
  • Vlaams Panorama

Gast van het Jaar

  • First Floor Features (o.a. reunie cast en crew AMSTERDAMNED)

Retrospectieven

  • In the Picture: Fons Rademakers
  • In the Picture: Ben van Lieshout
  • In the Picture: Filmfabriek Hollandia
  • In the Picture: films naar het werk van Simon Vestdijk
  • In the Picture: jonge speelfilmmakers
  • In the Picture: Joris Ivens
  • 25 jaar Holland Animation

Specials

  • Schoolvoorstellingen
  • Historische film – TOEN ‘T LICHT VERDWEEN (1918, Maurits Binger)
  • Het Utrecht Project – onderzoek naar de mediageschiedenis in de stad Utrecht
  • Filmblik – korte film-project van Stichting Filmstad
  • Films over filmmakers
  • Oog in Al – films, video, acts en installaties
  • Gouden Vlam Videofestival – videoproducties van niet-professionele filmers
  • TV-Filmdag – festivaltoppers op 1 dag geprogrammeerd in samenwerking met de publieke omroepen
  • Digitaal Domein – de nieuwste vormen binnen de audiovisuele media
Praatprogramma’s

  • Seminar Montage
  • Nederlands Peil – dagelijkse talkshow onder leiding van Jan Heijs
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van Philip Freriks
  • DIFA-gesprek ‘Tussen droom en daad’
  • Werklunch – politici en de filmwereld in gesprek over o.a. Fine BV en het Telefilmproject
  • Presentatie Fine BV
  • Workshop Wetenschapsfilm
  • Presentatie Nederlandse Associatie Locatiescouts en -managers
Evenementen

  • Filmgala – 2 oktober, Central Studios, beslote diner met orkest van Dolf de Vries en Filmbal
  • SIBERIA Party – in samenwerking met TMF in de voormalige Scalabioscoop
12e Holland Film Meeting

  • Marktpogramma
  • Presentatie Producentencursus Maurits Binger Film Instituut
  • Seminar De export van Nederlandse films
  • Lezing Arista
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – FELICE..FELICE…, producent Pieter van Huystee en Suzanne van Voorst
  • Beste Regie – Karim Traïdia voor DE POOLSE BRUID
  • Beste Acteur – Johan Leysen, in FELICE..FELICE…
  • Beste Actrice – Monic Hendrickx in DE POOLSE BRUID
  • Beste Lange Documentaire – IN HET HUIS VAN MIJN VADER, regie: Fatima Jebli Ouazzani
  • Beste Korte Documentaire – ENGELEN DES DOODS, regie Leo de Boer
  • Beste Korte Film – NUSSIN, regie: Clara van Gool
  • Beste TV-dramaproductie – MARIA OP ZOLDER – DE ZEVEN DEUGDEN, regie: Arno Dierickx
  • Beste Acteur TV-drama – Gijs Scholten van Aschat in OUD GELD
  • Beste Actrice TV-drama – Saskia Temmink in OUD GELD
  • Juryprijs – LAGRIMAS NEGRAS, regie Sonia Herman Dolz
  • Vakprijs 98: Montage – Menno Boerema
  • Cultuurprijs – Geoffrey Donaldson

Overige prijzen

  • Koninklijke onderscheiding – Laurens Geels en Dick Maas (ridder in der Orde van Oranje Nassau)
  • Prijs van Nederlandse Filmkritiek – HET ONDERGRONDS ORKEST, regie Heddy Honigmann
  • Grolsch Filmprijs – LEFT LUGGAGE, regie: Jeroen Krabbé
  • Prijs van de Stad Utrecht – Dylan de Jong, voor LOLAMOVIOLA: VENUS
  • Tuschinski Film Award – WEEKEND, regie: Nanouk Leopold
  • Citroën Award – LAATHETZWIJNZIJN en DECRESCENDO, regie: Vincent Oudendijk
  • Boy Trip Award – HET KLOKHUIS – MUMMIESE 1 EN 2 van de NPS
  • NPS Prijs voor de Beste Korte Film – GITANES, regie: Mark de Cloe
  • Holland Film Award – I MOVE, SO I AM, regie; Gerrit van Dijk
  • TV Filmprijs – DE TRIP VAN TEETJE, regie: Paula van der Oest

Jury Gouden Kalf

Pieter Beelaerts van Blokland (voorzitter), Jacob Bijl, Piet Brinkman, Joyce Roodnat, Jany Temime, Paul Voorthuysen en Saskia Vredeveld.