NFF 1997

17e Nederlandse Film Festival
24 september tot en met 3 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Jacques van Heijningen
Ruim 55.000 bezoekers
Ontwerp affiche: Rikke Jelier en Alfred Schaaf

Filmprogramma

Openingsfilm: GORDEL VAN SMARAGD, regie Orlow Seunke
Slotfilm: GASTON’S WAR, regie Robbe de Hert

  • Jaaroverzicht 1997
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • TV-dramaproducties
  • Panorama 1997
  • Studentenfilms
  • Bekroonde opdrachtfilms
  • Foreign affairs
  • Vlaams panorama

Gast van het Jaar

  • Monique van de Ven

Retrospectieven

  • De Eerste Amsterdamse Filmassociatie: Rem Koolhaas, Jan de Bont, Kees Meyering, Frans Bromet en René Daalder
  • De Nederlandse jeugdfilm

Specials

  • Historische film
  • Schoolvoorstellingen
  • Oog in al – film, video, acts en installaties
  • Wetenschapsfilms
  • Gouden Vlam Videofestival – videoproducties van niet-professionele filmers
  • Nederlands Film Festival on Tour – tournee van films uit het festivalprogramma door filmtheaters in het land
  • Nieuwe Media
Praatprogramma’s

  • Cinema Militans Lezing: Ate de Jong
  • Seminar Art Direction
  • Symposium Media-educatie
  • NBF-forum: ‘Filmkritieken en Filmcritici’
  • Forum Telefilm
  • Stamgasten – dagelijkse talkshow o.l.v. Huib Stam
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow o.l.v. Philip Freriks
11e  Holland Film Meeting

  • Marktprogramma
  • Irish Presentation
Evenementen

  • Uitreikingsdiners in De Winkel van Sinkel
  • Filmgala, 3 oktober, Central Studios, semi-live uitgezonden door de AVRO
  • Film ’n Bass – dansfeest met als thema de Nederlandse film in Ottone
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – KARAKTER, producent Laurens Geels, regie Mike van Diem
  • Beste Regie – Rudolf van den Berg voor FOR MY BABY
  • Beste Acteur – Jaap van Donselaar in DE TRANEN VAN CASTRO
  • Beste Actrice – Marnie Blok, Maartje Nevejan, Leonoor Pauw, Adelheid Roosen en Lieneke le Roux in BROOS
  • Beste Lange Documentaire – KERSTMIS IN FLORADORP, regie René Roelofs
  • Beste Korte Documentaire – DE TRANEN VAN CASTRO, regie Merlijn Passier
  • Beste Korte Film – SIENTJE, regie Christa Moesker
  • Beste TV-dramaproductie – IN HET BELANG VAN DE STAAT, regie Theo van Gogh
  • Beste acteerprestatie TV-drama – Gillis Biesheuvel in GOEDE DADEN BIJ DAGLICHT- THAT’S NO WAY TO KILL YOUR MOTHER
  • Juryprijs – Arjan Ederveen n.a.v. de serie 30 MINUTEN
  • Vakprijs 97: Art Direction – Rikke Jelier en Alfred Schaaf
  • Cultuurprijs – Robbert Wijsmuller

Overige prijzen

  • Koninklijke onderscheiding – Monique van de Ven (Officier in de Orde van Oranje Nassau)
  • Prijs van Nederlandse Filmkritiek – Frank Scheffer voor zijn gehele oeuvre
  • Grolsch Filmprijs – Jan Decleir voor zijn rol in KARAKTER en zijn hele oeuvre
  • Prijs van de Stad Utrecht – Fiona Tan voor DAT U IN INTERESSANTE TIJDEN MOGE LEVEN
  • Tuschinski Film Award – DAME MET HET WITTE HOEDJE , regie Aliona van der Horst
  • Citroën Award – SOLITAIR, regie Daniel Nogueira (Academie St. Joost, Breda)
  • Boy Trip Award – NOORDERLICHT – HET BEELD VAN DE DOLFIJN, regie Rob van Hattum
  • NPS Prijs voor de Beste Korte Film – ELVIS LIVES!, regie Marcel Visbeen
  • Holland Film Award – DE NIEUWE MOEDER, regie Paula van der Oest

Jury Gouden Kalf

André van der Louw (voorzitter), Digna Sinke, Guurtje Buddenberg, Renée Fokker, Gerrit van Dijk, Vincent Monnikendam en Ben van Os.