NFF 1996

16e Nederlandse Film Festival
25 september tot en met 4 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Jacques van Heijningen
Ruim 50.000 bezoekers
Ontwerp affiche: Vincent van Warmerdam

Filmprogramma

Openingsfilm – DE NIEUWE MOEDER, regie Paula van der Oest
Slotfilm – CRIMETIME, regie George Sluizer

  • Jaaroverzicht 1996
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedramaproducties
  • Panorama 1996
  • Studentenfilms (Special Academie St. Joost, Breda)
  • Bekroonde opdrachtfilms
  • Foreign affairs
  • Vlaams panorama

Gast van het Jaar

  • Jan de Hartog

Retrospectieven

  • Studio Nieuwe Gronden
  • De dansfilms van Clara van Gool
  • Hommage Bert Haanstra

Specials

  • Filmeducatie
  • Wetenschapsfilms
  • Historische film: EEN WEG NAAR FORT DE BILT
  • Gouden Vlam Videofestival – videoproducties van niet-professionele filmers
Praatprogramma’s

  • Cinema Militans Lezing: Alan J. Pakula geeft zijn visie op de cinema in de huidige tijd
  • Seminar Filmmuziek
  • NBF-forum – De totstandkoming van drama bij de publieke omroep
  • Werklunch – politici en de filmwereld in gesprek over de Cultuurnota Pantser of Ruggegraat
  • Ochtendhumeur: dagelijkse talkshow onder leiding van Huib Stam
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van Philip Freriks
10e Holland Film Festival

  • Marktprogramma
  • Seminar Belelux Meets New York
Evenementen

  • Filmgala – 4 oktober in de Utrechtse Jaarbeurs, besloten diner en Filmbal
  • Diners du Cinéma – prijsuitreikingen tijdens besloten diners
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – LANG LEVE DE KONINGIN, prod. Dick Maas en Laurens Geels
  • Beste Regie – Theo van Gogh voor BLIND DATE
  • Beste Acteur – Peer Manscini in BLIND DATE
  • Beste Actrice – Renée Fokker in BLIND DATE
  • Beste Lange Documentaire – DE SLAG IN DE JAVAZEE, regie Niek Koppen
  • Beste Korte Documentaire – STALIN HAD EEN BRUG BELOOFD, regie Gerard Jacobs
  • Beste Korte Film – DE WACHTKAMER, regie Jos Stelling
  • Beste TV-dramaproduktie – 30 MINUTEN – GEBOREN IN EEN VERKEERD LICHAAM, regie Pieter Kramer
  • Beste Acteerprestatie TV-drama – Eric van der Donk in DE LANGSTE REIS
  • Vakprijs 1996: Filmmuziek – Henny Vrienten
  • Juryprijs – Hans Heijnen voor STRIKE OUT, UNCLE FRANK en DE WATERWOLF VAN ITTEREN
  • Cultuurprijs – Jeroen Krabbé

Overige Prijzen

  • Koninklijke onderscheiding – Jan de Hartog (Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw)
  • Prijs van Nederlandse Filmkritiek – Alex van Warmerdam voor DE JURK
  • Grolsch Filmprijs – Johan van der Keuken voor AMSTERDAM, GLOBAL VILLAGE
  • Prijs van de Stad Utrecht – Mart Dominicus voor DE ZILVEREN PIJL
  • Tuschinski Film Award – Lodewijk Crijns voor LAP ROUGE
  • Citroën Award – Miriam Kruishoop voor DA SILVA
  • Boy Trip Award (Beste Wetensch. Televisieprogr.) – Roel Oostra voor HET GEHEIM VAN DE PIRAMIDES
  • Edward Muybridge Award (Beste Institutionele Film) – Hans Quetfass voor KINDEREN MET EEN SCHISIS
  • Aanmoedigings-reisprijs – Joost de Haas voor HET OERWOUD ALS MEDICIJN

Jury Gouden Kalf

Ronnie Gerschtanowitz (voorzitter), Frank Bak, Cas Enklaar, Frouke Fokkema, Krijn Meerburg, Maria Peters, Loes Wouterson.