NFF 1995

15e Nederlandse Film Festival
20 tot en met 29 september, Utrecht
Festivaldirecteur: Jacques van Heijningen
Ruim 55.000 bezoekers
Ontwerp affiche: Jos Stelling

Filmprogramma

Openingsfilm – ANTONIA, regie Marleen Gorris
Slotfilm – PROCEDURE 769 – THE WITNESSES TO AN EXECUTION, regie Jaap van Hoewijk

  • Jaaroverzicht 1995
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedramaproducties
  • Best of the Fest – Europese speelfilms bekroond met een nationale filmprijs
  • Panorama 1995
  • Studentenfilms (special HKU Utrecht)
  • Bekroonde opdrachtfilms
  • Foreign affairs – het werk van landgenoten in het buitenland
  • Vlaams Panorama

Gast van het Jaar

  • Nouchka van Brakel

Retrospectieven

  • 100 Jaar Nederlandse film
  • Cinema Perdu – Kijkjes in de vorige eeuw
  • Deugnieten en dergelijken – jeugdprogramma
  • 100 Jaar Nederlandse film in zes avonden
  • Utrecht op de film
  • Bioscopen herleven – filmvoorstellingen in verdwenen Utrechtse bioscopen
  • Het Geheim van Delft
  • 15 Jaar Nederlands Film Festival
  • Opdrachtfilmbedrijf Signum Informatieprojecten
  • Jan Wiegel

Specials

  • Filmeducatie
  • Historische Film – HET GEHEIM VAN DELFT, nieuwe filmscore gecomponeerd door Henny Vrienten, uitgevoerd door Bahso ensemble Theresienstadt
  • Wetenschappelijk Film en Video Festival
  • September Nederlandse filmmaand – de hele maand Nederlandse films in de bioscopen en op tv
  • Eerste festivalsite op internet
Praatprogramma’s

  • Scenario Seminar
  • NBF-forum – Film van de week
  • Werklunch – politici en de filmwereld in gesprek over
  • Forumdiscussie Opdrachtfilm
  • Forumdiscussie Filmwetenschap
  • Ochtendhumeur: dagelijkse talkshow onder leiding van Jan Eilander
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van Philip Freriks
9e Holland Film Meeting

  • Marktprogramma
  • Holland Meets the UK
Evenementen

  • Philips Nederlands Filmgala – 29 september, Jaarbeurs Congreszaal
  • Diners du Cinéma – prijsuitreikingen tijdens besloten diners
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf<

  • Beste Lange Speelfilm – ZUSJE, prod. Clea de Koning/Robert Jan Westdijk, regie Robert Jan Westdijk
  • Beste Regie – Marleen Gorris voor ANTONIA
  • Beste Acteur – Rijk de Gooyer in HOOGSTE TIJD
  • Beste Actrice – Willeke van Ammelrooy in ANTONIA
  • Beste Lange Documentaire – MOEDER DAO, DE SCHILDPADGELIJKENDE, regie Vincent Monnikendam
  • Beste Korte Documentaire – I HAVE A PROBLEM, MADAM, regie Maarten Schmidt en Thomas Doebele
  • Beste Korte Film – BITINGS AND OTHER EFFECTS, regie Clara van Gool
  • Beste Europese film – TURNED BACK, producent IKAM voor Telewazja Polska
  • Beste TV-dramaproduktie – DE PARTIZANEN, regie Theu Boermans
  • Beste acteerprestatie TV-drama – Huub Stapel in DE PARTIZANEN
  • Vakprijs Scenario – Jan Blokker
  • Juryprijs – Jany Temime
  • Cultuurprijs – Wim Verstappen

Overige Prijzen

  • Grolsch Filmprijs – Jan Pieter TuiVincent Monnikendam voor MOEDER DAO, DE SCHILDPADGELIJKENDE
  • Prijs van Nederlandse Filmkritiek – TOT ZIENS, regie Heddy Honigmann
  • Prijs van de Stad Utrecht – ZUSJE, regie Robert Jan Westdijk
  • Tuschinski Film Award – SNEEUWWITJE, regie Jelka Anhalt
  • Citroën Award – TOCHT NAAR HET EINDE VAN DE REIS, reginstra
  • AVRO Prijs De Belofte – Paula van der Oest voor ACHILLES EN HET ZEBRAPAD

Jury Gouden Kalf

Annemarie Grewel (voorzitter), Marjoleine Boonstra, Anna Brouwer, Stijn Coninx, Hugo Heinen, Wim Louwrier, René Scholten.