NFF 1993

13e Nederlandse Film Festival
22 september tot en met 1 oktober, Utrecht
Festivaldirecteur: Jacques van Heijningen
Bezoekers: bijna 25.000
Ontwerp affiche: Jeroen Krabbé

Filmprogramma

Openingsfilm – DE TUSSENTIJD regie Marianna Dikker
Slotfilm – HARTVERSCHEUREND, regie Mijke de Jong

  • Jaaroverzicht 1993
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Televisiedramaproducties
  • Panorama 1993
  • Studentenfilms
  • Bekroonde opdrachtfilms
  • Foreign affairs – het werk van landgenoten in het buitenland

Retrospectieven

  • Gerard Thoolen
  • 35 jaar Nederlandse film
  • 35 jaar Nederlandse Filmacademie
  • Janneque Draisma
  • 20 jaar Holland Animation
  • Vlaamse korte film
  • Opdrachtfilmer Henk van Mierlo

Specials

  • Dag van de korte film
  • Historische films van het Nederlands Filmmuseum
  • Historische opdrachtfilms
  • Filmeducatie
  • Filmwetenschappelijk panorama: Karel Dibbets
Praatprogramma’s

  • Camera Seminar
  • Cinema Militans Lezing: Krzystof Zanussi
  • NBF-forum – Alternatieve bronnen van filmfinanciering
  • Werklunch – politici en de filmwereld in gesprek over de relatie film en televisie
  • Forumdiscussie opdrachtfilm
  • Symposium Nieuwe Technologieen – MEDIAdesk
  • Ochtendhumeur: dagelijkse talkshow onder leiding van Jan Eilander
  • De Talkshow – dagelijkse talkshow onder leiding van dagelijks wisselende gespreksleiders
7e Holland Film Meeting

  • Marktprogramma
  • Workshop Internationaal Coproduceren – op initiatief van het Audiovisueel Platform
  • Symposium Internationale Potentie van de Nederlandse Speelfilm – op initiatief van het Audiovisueel Platform
  • Holland Meets France
Evenementen

  • Nederlands Filmgala – 1 oktober, Stadsschouwburg, rechtstreeks uitgezonden door Filmnet
  • Maand van de Nederlandse Film – roulement in bioscopen en op televisie van films vanaf 1958
  • Etalagewedstrijd voor Utrechtse winkeliers
  • Pleinfeest op het Vredenburg – filmmuziekconcert, optreden van de Directors Band en vertoning van DE KLEINE BLONDE DOOD
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – DE KLEINE BLONDE DOOD, producent Rob Houwer
  • Beste Korte Film – DE MARIONETTENWERELD, regie Elbert van Strien
  • Beste Korte Documentaire – INSINGIRO HOSPITAL, regie Hillie Molenaar en Joop van Wijk
  • Beste Lange Documentaire – KIND IN TWEE WERELDEN, regie Willy Lindwer
  • Beste Acteur – Rik Launspach in OEROEG
  • Beste Actrice – Els Dottermans in BECK, DE GESLOTEN KAMER
  • Beste Regie – Ben Sombogaart voor HET ZAKMES
  • Beste TV-dramaproduktie – PLEIDOOI, regie Sander Francken, Maarten Treurniet, Jeroen Planting, Andre van Duren
  • Juryprijs – THE FORBIDDEN QUEST, regie Peter Delpeut
  • Vakprijs Camera – Goert Giltay
  • Cultuurprijs – Jan Blokker

Overige Prijzen

  • Prijs van de Nederlandse Filmkritiek – Mijke de Jong voor HARTVERSCHEUREND
  • Tuschinski Film Award – Boris Pavel Conen voor HORROR VACUI
  • Prijs van de Stad Utrecht – Jos de Putter voor HET IS EEN SCHONE DAG GEWEEST
  • Grolsch Filmprijs – Dick Tuinder en Stijn van Santen voor GOUD
  • Speld van Verdienste – Reinier Aleman Boulogne

Jury Gouden Kalf

Rinus Ferdinandusse (voorzitter), Jenny Arean, Porgy Franssen, Olga Madsen, Jeltje van Nieuwenhoven, Henk Suer, Richard Woolley.