NFF 1984

4e Nederlandse Filmdagen
19 tot en met 26 september, Utrecht
Festivaldirecteur: Sherman de Jesus
Ontwerp affiche: Lucebert

Filmprogramma

Openingsfilm – DE GRENS, regie Leon de Winter
Slotfilm – GEBROKEN SPIEGELS, regie Marleen Gorris

  • Jaaroverzicht 1984
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Studentenfilms
  • Opdrachtfilms
  • Vlaamse films
  • Wetenschappelijke film en video

Retrospectieven

  • Fons Rademakers
  • Dick Laan
  • Retrospectief 1971-1976
  • 10 jaar Amsterdams Stadsjournaal
  • 50 jaar geluidsfilm
  • Joop Geesink

Specials

  • Kinder & Jeugdfestival
  • Nachtrally – een nacht vol spannend kijkplezier in bioscopen Camera en Studio
  • Scenariowedstrijd
Praatprogramma’s

  • Forumdiscussie Holland-Belgie
  • Forumdiscussie situatie van de kinder- en jeugdfilm in Nederland
  • Tweede Filmmarkt
  • NBF-forum: Het medialandschap: de mist trekt op
  • Forumdiscussie Filmfonds
  • Talkshow Art Direction
  • Koffiediscussies onder leiding van Jenne Sipman en Jan Roelands
Evenementen

  • Nederlands Filmgala – 26 september, Jaarbeurs Utrecht
  • Filmconcert in Muziekcentrum Vredenburg
  • Publieksmanifestatie op de Stadhuisbrug met filmprojectie op groot scherm en bands
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – DE ILLUSIONIST, prod. en regie Jos Stelling
  • Beste Regie – Rudolf van den Berg voor BASTILLE
  • Beste Korte Film – A GOOD TURN DAILY, regie Gerrit van Dijk
  • Beste Documentaire – TERBESCHIKKINGGESTELD, regie Olivier Koning
  • Beste Actrice – Monique van de Ven voor gehele oeuvre en n.a.v. DE SCHORPIOEN
  • Beste Acteur – Gerard Thoolen voor DE MANNETJESMAKER en DE ILLUSIONIST
  • Juryprijs – NAUGHTY BOYS, regie Eric de Kuyper
  • Vakprijs Art Direction – Dick Schillemans
  • Cultuurprijs – Prof. J.M.L. Peters

Overige Prijzen

  • Prijs van de Nederlandse Filmkritiek – DE ILLUSIONIST, regie Jos Stelling
  • Filmprijs van de Stad Utrecht – Fons Rademakers
  • NBF-Cinemagiaprijs 1983 – Skoop
  • GNS-aanmoedigingsprijs – Saskia Vredeveld voor STORINGEN
  • Prijs Wetenschappelijke film/video – CHIMPS ONDER ELKAAR, regie Bert Haanstra
  • KIJKEN NAAR BEERMAKAKEN, regie Eugène Paashuis
  • Vergulde Klaver VIVA, Acteur v/h Jaar – Danny de Munck
  • Zilveren lessenaar – Willem Breuker voor DE ILLUSIONIST
  • City Prijs – EMMA ZUNZ, regie Peter Delpeut
  • VPRO Cinema Prijs – VREEMD LAND, regie René Huybregtse
  • Filmfonds Televisieprijs – LOE HURWITZ, regie Anli Serfonstein voor IKON
  • Polygram Videoprijs – VREEMD LAND, regie René Huybregtse
  • NFD-ATN-Scenariowedstrijd

Een Nederlandse thriller 

  • 1e prijs Tjitske Payens voor DE VROUWEN VAN DE LELIE
  • 2e prijs Bart Jungmann voor UITSTEL VAN EXECUTIE
  • 3e prijs Marianna Dikker voor DE TUSSENTIJD

Een Nederlandse serie voor de jeugd 

  • 1e prijs Marc Fiolet voor HOTEL KARANOKKI
  • 2e prijs Rob Vugts voor HET GULDEN SPROOKJE
  • 3e prijs Anke Deenink voor HET MUZIEKBOS

Een Nederlandse ‘comedy’-serie 

  • 1e prijs Kees Singeling en Piet Kroon voor DE L VAN PRAKKE

Jury Gouden Kalf

Lili Rademakers (voorzitter), Johan Anthierens, Anne-Wil Blankers, Nouchka van Brakel, Rutger Hauer, Corrie Krietemeyer, Reg ten Zijthof.