NFF 1982

2e Nederlandse Filmdagen
23 tot en met 29 september, Utrecht
Festivaldirecteur: Sherman de Jesus
Ontwerp affiche: Herman Out (Centrumbank)

Filmprogramma

Openingsfilm – DE SMAAK VAN WATER, regie Orlow Seunke
Slotfilm – VAN DE KOELE MEREN DES DOODS, regie Nouchka van Brakel

  • Jaaroverzicht 1982
  • Speelfilms
  • Documentaires
  • Korte films
  • Studentenfilms
  • Opdrachtfilms
  • Wetenschappelijke films

Retrospectieven

  • Jan Vrijman
  • Robbie Muller (Een Nederlandse filmer in het buitenland)
  • Films uit de periode 1945 – 1966 voor de nieuwe golf
  • In memoriam Gerard Rutten
  • Voor de nieuwe golf – films uit de periode 1945 – 1965

Specials

  • Jeugdscenariowedstrijd
Praatprogramma’s

  • NBF-forum: Samenwerking Film en Televisie
  • Skoopforum: Mag Hollywood nog gekopieerd worden?
  • Forum Export van de Nederlandse Film
  • Demonstraties van de nieuwste snufjes op filmtechnisch gebied
Evenementen

  • Nederlands Filmgala – 29 september, Congreszaal Jaarbeurs Utrecht
  • Filmkermis op het Vredenburg
Prijzen

Grote Prijs van de Nederlandse Film: het Gouden Kalf

  • Beste Lange Speelfilm – DE STILTE ROND CHRISTINE M., producent Matthijs van Heijningen, regie Marleen Gorris
  • Beste Korte Film – NOG EENS, regie Hans Nassenstein
  • Beste Documentaire – SAL SANTEN REBEL, regie Rudolf van den Berg
  • Beste Acteur – Rijk de Gooyer, voor zijn gehele oeuvre
  • Beste geluid – Pjotr van Dijk
  • Beste camerawerk – Theo van de Sande
  • Beste montage – Hans van Dongen
  • Beste filmmuziek – Willem Breuker
  • Cultuurprijs- Dan Ireland

Overige Prijzen

  • Prijs van de Nederlandse Filmkritiek – DE SMAAK VAN WATER, regie Orlow Seunke
  • Prijs voor Regiedebuut (Nederlandse Bioscoop Bond) – Lili Rademakers voor MENUET
  • GNS-aanmoedigingsprijs – Caspar Haspels voor VIER MONOLOGEN
  • Persprijs Wetenschappelijk Film/Video – BUITEN SPEL, regie Willem Ouwerkerk
  • Vergulde Klaver VIVA, Actrice v/h Jaar – Linda van Dyck
  • Vrije Circuit-prijs – LEVEL, regie Christine Koenigs
  • Aanmoedigingsprijs Scenario (Stichting Filmenergie Nederland) – Anette Apon voor GOLVEN
  • NBF Cinemagiaprijs 1981 – Geoffrey N. Donaldson (jury: NBF)

Jeugdscenariowedstrijd

  • DROMENLAND, Fabiënne Meershoek (12) (coach George Schouten)
  • DE TAART, Helle Hendriks (14) (coach Karst van der Meulen)
  • VREDESBEWEGING, Nicole van de Berg (15) (coach Guido Pieters)
  • HET STANDBEELD, Aya Kamphorst (17) (coach Paul Verhoeven)
  • VADERTJE TIJD, Jacco Groen (18) (coach Guido Pieters)

Jury Gouden Kalf

Nico Scheepmaker (voorzitter), Natascha Emanuels, Robbe de Hert, Ate de Jong, Roeland Kerbosch, Josee Kersten, Thijs Ockersen, René Solleveld, Ellen Waller.