HFM Archive

Awards Cam-a-lot

2019: THE STATION – Sara Ishaq & Nadia Eliewat
2017: THE WHOLE – Timers van Bibhusan Basnet & Pooja Gurung
2017: LIFE AFTER ZORO – Raf Reyntjens
2016: TEHRAN, CITY OF LOVE – Ali Jaberansari
2016: THE RELIGION OF NIGHT WALKS – Nikola Nikola Ležaic
2015: APPLE OF MY EYE – Yaron Shani
2015: UNKNOWN FAMILY – Ron Termaat
2015: SUMMER 1993 – Carla Simón
2014: GAMEOVER – Olena Fetisova
2014: I WANT TO BE LIKE YOU – Konstantin Bojanov
2014: A SHINING FLAW – Erwin Olaf
2013: HEARTSTONE – Gudmundur Arnar Gudmundsson
2013: MONK – Ties Schenk
2012: EUROPE’S BORDERLAND – Jakob Preuss
2012: J. KESSELS – Erik de Bruyn
2012:  KNUCKLES’ LAST TAPE – Jos de Putter
2011: KORSO – Akseli Tuomivaara
2011: METRO – Marcel Visbeen
2011: THOMAS AND THE BOOK OF EVERYTHING – Ineke Houtman
2011: WHISPERING CLOUDS – Meikeminne Clinckspoor
2010: THE SKY ABOVE US – Marinus Groothof
2009: ATLANTIC. – Jan-Willem van Ewijk
2008: SHOCKING BLUE – Mark de Cloe
2007: MILO – Berend en Roel Boorsma
2006: DOOD MEISJE – Elbert van Strien. Claudia Brandt
2005: WHITE WOMEN – Reinier Selen, Edwin van Meurs, Melinda Jansen
2004: POL & LOT – Maria Uitdehaag, Jacqueline de Goeij en Ruud van der Heyde
2003: WHEN NIGHT FALLS – Ineke Houtman, Jan van der Zanden & Wilant Boekelman
2002: CALIMUCHO – Eugenie Jansen & Stienette Bosklopper

Awards Intermission

2019: I DON’T WANNA DANCE – Flynn von Kleist & Jeroen Scholten van Aschat
2017: LA CAMA – Monica Lairana
2016: IN BLUE – Jaap van Heusden
2016: MORMAÇO – Marina Meliande,
2015: A QUIET PASSION – Terence Davies
2015: UPSTREAM – Marion Hänsel
2014: DUST CLOTH – Ahu Öztürk
2014: PARADISE TRIPS – Raf Reyntjens
2013: EUROPE’S BORDERLAND – Jakob Preuss
2013: ATLANTIC. – Jan-Willem van Ewijk

Special Jury Mention
2019: WILD GLEAMING SPACE (Panama) – Mauro Colombo

New Dutch

Selections of 2019

  • 100UP
    Director: Heddy Honigmann
    Producer: Dutch Mountain Film
  • El Azul Bajo Sus Pies
    Director: Isabel Muruzábal Lamberti
    Screenwriters: Isabel Muruzábal Lamberti & Lenina Ungari
    Producer: IJswater Films
  • The Fallen Astronaut
    Director: Frank Herrebout
    Producer: Lagestee Film BV
  • Forever Yours
    Director: Mark de Cloe
    Screenwriter: Marieke van de Pol
    Producer: NL Film
  • I Don’t Wanna Dance
    Director: Flynn von Kleist
    Screenwriter: Jeroen Scholten van Aschat
    Producer: The Rogues
  • Immer Gerade Aus
    Director: Anna van der Heide
    Screenwriter: Anne Barnhoorn
    Producer: Pupkin
  • Jildau
    Director: Fedde Hoekstra
    Screenwriters: Marlais Olijrhook & Fedde Hoekstra
    Producers: Fedde Hoekstra & Moniek Baars
  • Oil
    Director: Ayse Altinok
    Screenwriter: Ayse Altinok
    Producer: Revolver Amsterdam
  • Op zoek naar het paradijs (In search of paradise) 
    Director: Roy Dames
    Producer: DocEye

HFM Interactive Projects 


Selections of 2019

HFM collaborated with the Sandberg Institute and the Netherlands Institute for Sound and Vision for a four-month masterclass programme for creators who want to explore their limitations and develop new ways of storytelling. Under the thematic umbrella of “Artificial Imagination”, the creators – in interdisciplinary teams – have been asked to come up with alternative scenarios for the dystopias that seem to dominate our visions and visual culture of the future.

  • Data-driven LARPing 
    Makers: Steye Hallema & The Smartphone Orchestra
  • Don’t Worry, We’ll All Be Happy
    Makers: Mirka Duijn & Mirte van Duppen
  • Ik ben Gezond
    Maker: Rebekka Fries
  • Welcome to Paradise
    Makers: Sjoerd ter Borg & Cyril Snijders
  • WINWIN, a consensus algorithm
    Makers: James Bryan Graves & Nienke Huitenga

BoostNL

 

Selection of 2019 

  • THE DUMPED (DE AFVALLIGEN)
    Scenario: Malu Janssen & Joeri Kloppert
    Regie: Malu Janssen
    Producent: IJswater Films
  • FIGURES IN THE URBAN LANDSCAPE
    Scenario: Ekaterina Selenkina
    Regie: Ekaterina Selenkina
    Producent: Vladimir Nadein
  • FROM GUINÉ (DE GUINÉ)
    Scenario: Caroline Leone
    Regie: Caroline Leone
    Producent: Vulcana Cinema
  • THE GREAT ORATOR
    Scenario: Daniel Ernst
    Regie: Daniel Ernst
    Producent: Submarine Channel
  • GROUNDSWELL
    Scenario: Ian Bruce
    Regie: Daniel Bruce
    Producent: New Amsterdam Film Company
  • THE IDYLL & OTHER EXOTICS (DE IDYLLE & ANDERE EXOTEN)
    Scenario: Aaron Rookus
    Regie: Aaron Rookus
    Producent: Studio Ruba
  • RAPTURE (RIMDOGITTANGA)
    Scenario: Dominic Sangma
    Regie: Dominic Sangma
    Producent: Anna Films
  • THE STATION
    Scenario: Sara Ishaq & Nadia Eliewat
    Regie: Sara Ishaq
    Producent: Nadia Eliewat
  • THE UNKNOWN FILMMAKER WHO WANTS TO GO TO SPACE
    Scenario: Mauro Colombo
    Regie: Mauro Colombo
    Producent: Apertura Films

read the interviews of 2019

Selections of 2018

  • THE LAST RIDE OF THE WOLVES
    scenario: Alberto De Michele & Simone de Rita
    regie: Alberto De Michele
    producent: HALAL Pictures (Nederland)
  • METHUSALEM
    scenario: Bastiaan Kroeger
    regie: Floor van der Meulen
    producent: Keplerfilm (Nederland)
  • MR. K
    scenario & regie: Tallulah Schwab
    producent: The Film Kitchen (Nederland)
  • WHEN WE LOST TO THE GERMANS
    scenario: Bas Blokker & Guido van Driel
    regie: Guido van Driel
    producent: Family Affair Films (Nederland)
  • LA HIJA DE TODAS LAS RABIAS
    scenario & regie: Laura Baumeister
    producent: Tanacatana Films/Pomme Hurlante Pictures (Nicaragua/Frankrijk)
  • THE NEO-NEW ADVENTURES
    scenario & regie: Qiu Jiongjiong
    producent: Little Reunions Culture and Media Co., Ltd. (China)
  • EL ROSTRO DE LA MEDUSA
    scenario & regie: Melisa Liebenthal
    producent: Gentil (Argentinie)
  • TIGER STRIPES
    scenario & regie: Amanda Nell Eu
    producent: Ghost Grrrl Pictures (Maleisie)


Selection of 2017

  • BABY, director: Marcelo Caetano (Brazil)
  • EL AZUL BAJO SUS PIES, director: Isabel Lamberti (the Netherlands)
  • THE HAGUE HILTON, director: Boris Paval Conen (the Netherlands)
  • LIFE ON MARS, director: Michiel van Erp (the Netherlands)
  • NASIR, director: Arun Karthick (India)
  • THE STRANGER, director: Zhengfan Yang (China)
  • LA VACA QUE CANTÓ UNA CANCIÓN SOBRE EL FUTURO, director: Francisca Alegría (Chile)
  • LA CAMA, Monica Lairana (Argentina)
  • NOCTURNE, Viktor van der Valk (the Netherlands)
  • DER UNSCHULDIGE, Simon Jaquemet (Switzerland)

Selections  of 2016

  • THE REPORTS ON SARAH AND SALEEM , director: Muayad & Rami Alayan (Palestina)
  • JESSICA, director: Ninja Thyberg (Sweden)
  • BOOTLEGGER, director: Caroline Monnet (Canada)
  • THE BRIDGE, director: Hala Lotfy (Egypt)
  • LOVELING, director: Gustavo Pizzi (Brazil)
  • TEHRAN, CITY OF LOVE, director: Babak Jalali & Ali Jaberansari (UK)
  • JADE, director: Sacha Polak (Netherlands)
  • QUICKSAND, director: Margot Schaap (the Netherlands)
  • DREAMSCAPE, director: Anna van der Heide (the Netherlands)
  • IN DE ARMEN VAN MORPHEUS, director: Mark Schmidt (the Netherlands)
  • QUALITY TIME, director: Daan Bakker (the Netherlands)
  • MORMAÇO, director: Marina Meliande (Brazil)

Stories & Beyond 

Selections of 2019

  • Below (UK)
    Screenwriter: Aaron Gray
    Director: Paul Skillen
    Producer: Louise Gallagher (Gallagher Films)
  • Burma Roots (UK)
    Screenwriter: Charlotte Scott-Wilson
    Director: Charlotte Scott-Wilson
    Producer: Hannah Price (Fable Pics)
  • Heineken in Afrika (UK)
    Screenwriter: Olivier van Beemen
    Producer: Mike Chamberlain
  • For the Record (België)
    Screenwriter: Andrew van Ostade
    Director: Michael van Ostade
    Producer: Tomas Leyers (Minds Meet)
  • Making Plans for Oscar (België)
    Screenwriter: Brian Windelinckx
    Director: Brian Windelinckx
    Producer: Xavier Rombaut (Polar Bear)
  • Blaosmuziek (Nederland)
    Screenwriter: Sophie van de Pol, Paul Jan Nelissen
    Director: André van Duren
    Producer: Felix van Gisbergen
  • The Waste Land (Nederland)
    Screenwriter: Chris Teerink
    Director: Chris Teerink
    Producer: Joost Verheij, Frank van Reemst (DocEye)
  • Truly Naked (Nederland)
    Screenwriter: Muriel d’Ansembourg
    Director: Muriel d’Ansembourg
    Producer: Isabella Depeweg, Els Vandevorst (Isabella Films)
  • The Secret Life of Penny Fletcher (Nederland)
    Screenwriter: Martijn de Jong
    Director: Diederik Koopal
    Producer: Derk-Jan Warrink (Kepler Film)

Selections of 2018

  • Silure (Catfish)
    script Patricia Desmarès
    producer Panache Productions / André Logie
  • Ducks
    script Neary Adeline Hay
    producer the cup of tea / Edwin Kadri
  • Feathers and Wings
    script Zina Modiano
    producer Petit Film / Amélie Jacquis
  • Red Jungle
    script Juan José Lozano
    producer Dolce Vita Films / Marc Irmer
  • This Land of Mine
    script Diane Sara Bouzgarrou, Thomas Jenkoe
    producer Films de Force Majeure Jean-Laurent Csinidis
  • Happy Together
    script Ger Poppelaars / Rogier Proper
    producer De Productie / René Goossens Annemiek van Gorp
  • Human Beasts (Cobra)
    script Helena van der Meulen
    producer Submarine / Sabine Veenendaal
  • Paradise in the Desert (Paradijs in de woestijn)
    script Ike Bertels
    producer Baldr Film / Katja Draaijer
  • Perspiration (Zweet)
    script Jacqueline van Vugt
    producer Revolver Films / Kirsi Saivosalmi
  • The Way Back (De terugreis)
    script Marijn de Wit
    producer Hazazah Pictures / Maarten Kuit

Talent en Route

 

2019: Stefanie Kolk (director), Sharif Abdel Mawla (director), Rogier Kramer (producer), Maaike Neve (producer).
2018: Rosanne Pel (director), Max de Wolf (producer), Sven Bresser (director), Julia Rombout (producer).
2017: Shady El-Hamus (director), Thessa Meijer (director), Loes Komen (producer), Randy Vermeulen (producer).
2016: Mees Peijnenburg (director), Ena Sendijarevic (director), Erik Glijnis (producer), Juul op den Kamp (producer).