Golden Calf Winners

The Golden Calves, the most prestigious accolades within the Dutch audiovisual sector, have been awarded by independent juries since the start of the festival in 1981. Since 2015, a broad group of professional colleagues is in charge of the allocation (the Academy system) in the categories Feature Film and Long Documentary. For the categories Short Documentary, Short Film, TV Drama and Interactive, Golden Calf juries select nominees and winners from a preselection made by the NFF. Yearly by the beginning of September, the candidates are revealed and the awards themselves will be presented during the Golden Calves Gala on the 5th of October 2019.

Culture Award

2019: Jac. Goderie
2018: Monique van de Ven
2017: Gerard Soeteman
2016: Alex van Warmerdam en Marc van Warmerdam
2015: Sandra den Hamer
2014: Burny Bos
2013: Monique van Schendelen
2012: Willeke van Ammelrooy
2010: Rolf Orthel
2009: Doreen Boonekamp
2008: Rutger Hauer
2007: Robby Müller
2005: Hans Kemna
2003: Jan Decleir
2002: Louis van Gasteren
2001: René Scholten
1999: Matthijs van Heijningen
1998: Geoffrey Donaldson
1997: Robbert Wijsmuller
1996: Jeroen Krabbé
1995: Wim Verstappen
1994: Jan de Vaal
1993: Jan Blokker
1992: Paul Verhoeven
1991: De Filmkrant
1990: Jos Stelling
1989: Ellen Waller
1988: Johan van der Keuken
1987: Fons Rademakers
1986: Anton Koolhaas
1985: Joris Ivens
1984: J.M.L. Peters
1983: Bert Haanstra
1982: Dan Ireland
1981: J.G.J. Bosman

Best Feature Film

2019: Marleen Slot voor Viking Film – DIRTY GOD
2018: Alain de Levita, Sytze van der Laan, Sabine Brian – BANKIER VAN HET VERZET
2017: Els Vandevorst (N279 Entertainment) ,Uwe Schott (X Filme Creative Pool) – BRIMSTONE
2016: Ellen Havenith voor PRPL, Jeroen Beker for Bastide Films, THE PARADISE SUITE
2015: Joram Willink, Piet-Harm Sterk for BIND – GLUCKAUF
2014: Iris Otten, Sander van Meurs, Pieter Kuijpers for Pupkin Film – AANMODDERFAKKER
2013: Marc van Warmerdam for Graniet Film – BORGMAN
2012: Jos Stelling Films – HET MEISJE EN DE DOOD
2011: Frans van Gestel en Arnold Heslenfeld (IDTV Film); Richard Claus (Cool Beans BV); Arry Voorsmit (Riba Film International) – BLACK BUTTERFLIES
2010: Frans van Gestel, Jeroen Beker en Arnold Heslenfeld, IDTV Film – JOY
2009: Reinier Selen en Edwin van Meurs (Rinkel Film en TV) – NOTHING PERSONAL
2008: Jeroen Beker en Frans van Gestel (Motel Films/IDTV Film), San Fu Maltha (Fu Works), Job Gosschalk (Kemna & Zonen) – ALLES IS LIEFDE
2007: Kees Kasander van The Kasander Film Company – KRUISTOCHT IN SPIJKERBROEK
2006: San Fu Maltha, Jos van der Linden, Frans van Gestel & Jeroen Beker – ZWARTBOEK
2005: Bero Beyer – PARADISE NOW
2004: Imko Nieuwenhuis – SIMON
2003: Hanneke Niens & Anton Smit – DE TWEELING
2002: Burny Bos – MINOES
2001: Hans de Wolf en Hans de Weers – NYNKE
2000: Rolf Koot en Jean van de Velde – LEK
1999: Burny Bos – ABELTJE
1998: Pieter van Huystee & Suzanne van Voorst – FELICE…FELICE…
1997: Laurens Geels – KARAKTER
1996: Laurens Geels & Dick Maas – LANG LEVE DE KONINGIN
1995: Clea de Koning & Robert Jan Westdijk – ZUSJE
1994: Matthijs van Heijningen – 1000 ROSEN
1993: Rob Houwer – DE KLEINE BLONDE DOOD
1992: Ian Kerkhof – KYODAI MAKES THE BIG TIME
1991: Kees Kasander – PROSPERO’S BOOKS
1990: René Solleveld & Peter Weijdeveld – DE AVONDEN
1989: Kees Kasander & Dennis Wigman – SECRET WEDDING
1988: George Sluizer & Anne Lordon – SPOORLOOS
1987: Jos van der Linden – VROEGER IS DOOD
1986: Laurens Geels & Dick Maas – ABEL
1985: Gijs Versluys – FLESH AND BLOOD
1984: Jos Stelling – DE ILLUSIONIST
1983: Louis van Gasteren – HANS, HET LEVEN VOOR DE DOOD
1982: Marleen Gorris – DE STILTE ROND CHRISTINE M
1981: Pieter Verhoeff – HET TEKEN VAN HET BEEST

Best Director

2019: Sacha Polak – DIRTY GOD
2018: Jaap van Heusden – IN BLUE
2017: Martin Koolhoven – BRIMSTONE
2016: Boudewijn Koole – BEYOND SLEEP
2015: Remy van Heugten – GLUCKAUF
2014: Saskia Diesing – NENA
2013: Jim Taihuttu – WOLF
2012: Paula van der Oest – THE DOMINO EFFECT
2011: Nanouk Leopold – BROWNIAN MOVEMENT
2010: Rudolf van den Berg – TIRZA
2009: Urszula Antoniak – NOTHING PERSONAL
2008: Joram Lürsen – ALLES IS LIEFDE
2007: Mijke de Jong – TUSSENSTAND
2006: Paul Verhoeven – ZWARTBOEK
2005: Nanouk Leopold – GUERNSEY
2004: Eddy Terstall – SIMON
2003: Pieter Kuijpers – VAN GOD LOS
2002: Alejandro Agresti – VALENTIN
2001: Martin Koolhoven – DE GROT
2000: Jean van de Velde – LEK
1999: Roel Reiné – THE DELIVERY
1998: Karim Traïdia – DE POOLSE BRUID
1997: Rudolf van den Berg – FOR MY BABY
1996: Theo van Gogh – BLIND DATE
1995: Marleen Gorris – ANTONIA
1994: Rosemarie Blank – RIT OVER DE GRENS
1993: Ben Sombogaart – HET ZAKMES
1992: Alex van Warmerdam – DE NOORDELINGEN
1991: Frans Weisz – BIJ NADER INZIEN
1990: Frouke Fokkema – KRACHT
1989: Frans Weisz – LEEDVERMAAK
1988: Pieter Verhoeff – VAN GELUK GESPROKEN
1987: Dick Maas – FLODDER
1986: Alex van Warmerdam – ABEL
1985: Paul Verhoeven – FLESH AND BLOOD
1984: Rudolf van den Berg – BASTILLE
1983: Dick Maas – DE LIFT

Best Screenplay

2019: Jeroen Scholten van Aschat en Shady El-Hamus – DE LIBI
2018: Jaap van Heusden en Jan Willem den Bok – IN BLUE
2017: Jean van de Velde – BRAM FISCHER
2016: Joost van Ginkel – THE PARADISE SUITE
2015: Gustaaf Peek – GLUCKAUF
2014: Anne Barnhoorn – AANMODDERFAKKER
2013: Alex van Warmerdam – BORGMAN
2012: Max Porcelijn – PLAN C
2011: Nanouk Leopold – BROWNIAN MOVEMENT
2010: Helena van der Meulen – JOY
2009: Alex van Warmerdam – DE LAATSTE DAGEN VAN EMMA BLANK
2008: Jan Eilander en Jolein Laarman – HET ZUSJE VAN KATIA
2007: Peter Greenaway – NIGHTWATCHING
2006: Alex van Warmerdam – OBER
2005: Tamara Bos – HET PAARD VAN SINTERKLAAS
2004: Mischa Alexander – ELLIS IN GLAMOURLAND
2003: Pieter Kuijpers & Paul Jan Nelissen – VAN GOD LOS
2002: Edwin de Vries – THE DISCOVERY OF HEAVEN
2001: Lodewijk Crijns en Kim van Kooten – MET GROTE BLIJDSCHAP
2000: Jean van de Velde & Simon de Waal – LEK
1999: Ger Poppelaars & Timo Veltkamp – MISSING LINK

Best Actor

2019: Marcel Musters – GOD ONLY KNOWS
2018: Jacob Derwig – BANKIER VAN HET VERZET
2017: Peter Paul Muller – BRAM FISCHER
2016: Issaka Sawadogo – THE PARADISE SUITE
2015: Martijn Fischer – BLOED, ZWEET & TRANEN
2014: Gijs Naber – AANMODDERFAKKER
2013: Marwan Kenzari – WOLF
2012: Reinout Scholten van Aschat – DE HEINEKEN ONTVOERING
2011: Nasrdin Dchar – RABAT
2010: Barry Atsma – KOMT EEN VROUW BIJ DE DOKTER
2009: Martijn Lakemeier – OORLOGSWINTER
2008: Robert de Hoog – SKIN
2007: Marcel Hensema – WILD ROMANCE
2006: Frank Lammers – NACHTRIT
2005: Thijs Römer – 06/05
2004: Cees Geel – SIMON
2003: Tygo Gernandt – VAN GOD LOS
2002: Jacob Derwig – ZUS & ZO
2001: Fedja van Huêt – AMNESIA
2000: Victor Löw – LEK
1999: Rijk de Gooyer – MADELIEF: KRASSEN IN HET TAFELBLAD
1998: Johan Leysen – FELICE…FELICE…
1997: Jaap van Donselaar – DE TRANEN VAN CASTRO
1996: Peer Mascini – BLIND DATE
1995: Rijk de Gooyer – HOOGSTE TIJD
1994: Jaap Spijkers – 1000 ROSEN
1993: Rik Launspach – OEROEG
1992: Rudolf Lucieer – DE NOORDERLINGEN
1991: Porgy Franssen – BIJ NADER INZIEN
1990: Thom Hoffman – DE AVONDEN
1989: Pierre Bokma – LEEDVERMAAK
1988: Michiel Romeyn – VAN GELUK GESPROKEN
1987: Willem Nijholt – HAVINCK
1986: John Kraaykamp – DE AANSLAG/DE WISSELWACHTER
1985: Peter Tuinman – DE DREAM
1984: Gerard Thoolen – DE MANNETJESMAKER/DE ILLUSIONIST
1983: Vic Moeremans – DE VLASSCHAARD
1982: Rijk de Gooyer – gehele oeuvre
1981: Rutger Hauer – gehele oeuvre

Best Actress

2019: Melody Klaver – RAFAËL
2018: Maria Kraakman – IN BLUE
2017: Nora El Koussour – LAYLA M.
2016: Hannah Hoekstra – DE HELLEVEEG
2015: Georgina Verbaan – DE SURPRISE
2014: Abbey Hoes – NENA
2013: Hadewych Minis – BORGMAN
2012: Hannah Hoekstra – HEMEL
2011: Carice van Houten – BLACK BUTTERFLIES
2010: Carice van Houten – DE GELUKKIGE HUISVROUW
2009: Rifka Lodeizen – KAN DOOR HUID HEEN
2008: Anneke Blok – TIRAMISU
2007: Elsie de Brauw – TUSSENSTAND
2006: Carice van Houten – ZWARTBOEK
2005: Maria Kraakman – GUERNSEY
2004: Monic Hendrickx – HET ZUIDEN
2003: Kim van Kooten – PHILEINE ZEGT SORRY
2002: Carice van Houten – MINOES
2001: Monic Hendrickx – NYNKE
2000: Willeke van Ammelrooy – LIJMEN/HET BEEN
1999: Nadja Hüpscher – DE BOEKVERFILMING
1998: Monic Hendrickx – DE POOLSE BRUID
1997: Maartje Nevejan, Adelheid Roosen, Marnie Blok, Leonoor Pauw, Lieneke le Roux – BROOS
1996: Renée Fokker – BLIND DATE
1995: Willeke van Ammelrooy – ANTONIA
1994: Marieke Heebink – 1000 ROSEN
1993: Els Dottermans – BECK, DE GESLOTEN KAMER
1992: Janica Draisma – KYODAI MAKES THE BIG TIME
1991: Loes Wouterson – BIJ NADER INZIEN
1990: Monique van de Ven – ROMEO
1989: Annet Nieuwenhuijzen – LEEDVERMAAK
1988: Marijke Veugelers – EI/VAN GELUK GESPROKEN
1987: Jasperina de Jong – VROEGER IS DOOD
1986: Geert de Jong – MAMA IS BOOS
1985: Renée Soutendijk – gehele oeuvre/DE IJSSALON
1984: Monique van de Ven – gehele oeuvre/DE SCHORPIOEN
1983: Carolien van de Berg – VROEGER KON JE LACHEN
1981: Marja Kok – HET TEKEN VAN HET BEEST

Best Supporting Actor

2019: Thomas Höppener – DE LIBI
2018: Wim Opbrouck – COBAIN
2017: Mohammed Azaay – LAYLA M.
2016: Marcel Hensema – KNIELEN OP EEN BED VIOLEN
2015: Raymond Thiry – BLOED, ZWEET & TRANEN
2014: Ton Kas – JONGENS
2013: Jacob Derwig – ALLES IS FAMILIE
2012: René van ’t Hof – PLAN C
2011: Peter Paul Muller – GOOISCHE VROUWEN
2010: Jeroen Willems – MAJESTEIT
2009: Raymond Thiry – OORLOGSWINTER
2008: Ton Kas – VOX POPULI
2007: Jan Decleir – WOLFSBERGEN
2006: Fedja van Huêt – NACHTRIT
2005: Yahya Gaier,Tygo Gernandt, Micha Hulshof, Gürkan Küçüksentürk en Mimoun Oaïssa – HET SCHNITZELPARADIJS

Best Supporting Actress

2019: Julia Akkermans – NIEMAND IN DE STAD
2018: Fockeline Ouwerkerk – BANKIER VAN HET VERZET
2017: Marie-Louise Stheins – WALDSTILLE
2016: Anneke Blok – DE HELLEVEEG
2015: Hadewych Minis – BLOED, ZWEET & TRANEN
2014: Lies Visschedijk – HEMEL OP AARDE
2013: Georgina Verbaan – DE MARATHON
2012: Olga Zuiderhoek – SÜSKIND
2011: Beppie Melissen – GOOISCHE VROUWEN
2010: Coosje Smid – JOY
2009: Pleuni Touw – BRIDE FLIGHT
2008: Olga Louzgina – HET ZUSJE VAN KATIA
2007: Sylvia Hoeks – DUSKA
2006: Catherine ten Bruggencate – IK OMHELS JE MET DUIZEND ARMEN
2005: Sophie van Winden – LEEF!

Best Short Film

2019: KORT! – EN ROUTE – Marit Weerheijm
2018: L’ÉTÉ ET TOUT LE RESTE – Sven Bresser
2017: POLSKA WARRIOR – Camiel Schouwenaar
2016: Kort! – GRATIS – Merijn Scholte Albers, Tobias Smeets
2015: UNDER THE APPLE TREE – Erik van Schaaik
2014: KORT! – DAS WAD – Rob Lücker
2013: NUMMER VEERTIEN, HOME – Guido van der Werve
2012: SEVILLA – Bram Schouw
2011: OLIFANTENVOETEN – Dan Geesin
2010: DE MAAN IS KAPOT – Arno Dierickx
2009: Marinus Groothof – SUNSET FROM A ROOFTOP
2008: RIF – Eric Steegstra
2007: MISSIEPOO16 – Anna van der Heide
2006: MEANDER – Joke Liberge
2005: DIALOOGOEFENING NO.1: STAD – Esther Rots
2004: DOKTER VOGEL – Lodewijk Crijns
2003: DE GROTTEN VAN HAN VAN VLOTEN – Ellen Blom
2002: TALMEN – Stijn van Santen
2001: DE LAATSTE DAG VAN ALFRED MAASSEN – David Lammers
2000: EEN INTENS REALISTISCH DOCH ROMANTISCH LIEFDESDRAMA – Jesse de Jong
1999: METRO – Eric Steegstra
1998: NUSSIN – Clara van Gool
1997: SIENTJE – Christa Moesker
1996: DE WACHTKAMER – Jos Stelling
1995: BITINGS AND OTHER EFFECTS… – Clara van Gool
1994: ZAP – Paul Ruven
1993: DE MARIONETTENWERELD – Elbert van Strien
1992: MEMORIAS SIN BATALLAS Y OTROS MUERTOS – Nathalie Alonso Casale
1991: DE TRANEN VAN MARIA MACHITA – Paul Ruven
1990: SCHRODINGERS KAT – Paolo Pistolesi
1989: ALASKA – Mike van Diem
1988: VUURDOOP – Sander Francken
1987: SOSTENU’TO – Armand Perrenet
1986: REQUIEM – Sjef Lagro
1985: TURKSE VIDEO – Otokar Votocek
1984: A GOOD TURN DAILY – Gerrit van Dijk
1983: VOLGEND JAAR IN HOLYSLOOT – Emiel van Moerkerken
1982: NOG EENS – Hans Nassenstein
1981: SPURS OF TANGO – Henri Plaat

Best Long Documentary

2019: LIVING THE LIGHT – ROBBY MÜLLER – Claire Pijman
2018: LIEFDE IS AARDAPPELEN – Aliona van der Horst
2017: DE KINDEREN VAN JUF KIET – Petra Lataster-Czisch en Peter Lataster
2016: A FAMILY AFFAIR – Tom Fassaert
2015: THOSE WHO FEEL THE FIRE BURNING – Morgan Knibbe
2014: NE ME QUITTE PAS – Niels van Koevorden & Sabine Lubbe Bakker
2013: PARTS OF A FAMILY – Diego Gutierrez
2012: DE REGELS VAN MATTHIJS – Marc Schmidt
2011: NIET ZONDER JOU – Petra Lataster-Czisch en Peter Lataster
2010: FAREWELL – Ditteke Mensink
2009: ROTVOS – Jan Musch en Tijs Tinbergen
2008: BLOODY MONDAYS & STRAWBERRY PIES – Coco Schrijber
2007: JIMMY ROSENBERG – DE VADER, DE ZOON & HET TALENT – Jeroen Berkvens
2006: FOREVER – Heddy Honigmann
2005: LOMAX THE SONGHUNTER – Rogier Kappers
2004: DEACON OF DEATH – Jan van den Berg
2003: HOLLANDS LICHT – Pieter-Rim de Kroon & Maarten de Kroon
2002: RAMSES – Pieter Fleury
2001: DESI – Maria Ramos
2000: CRAZY – Heddy Honigmann
1999: DE ILLUSIE AAN DE MACHT – 1412 DAGEN KABINET DEN UYL – Chris Vos & André van der Hout
1998: IN HET HUIS VAN MIJN VADER – Fatima Jebli Ouazzani
1997: KERSTMIS IN FLORADORP – René Roelofs
1996: DE SLAG IN DE JAVAZEE – Niek Koppen
1995: MOEDER DAO, DE SCHILDPADGELIJKENDE – Vincent Monnikendam
1994: VERHALEN VAN EEN RIVIER- Peter & Petra Lataster
1993: KIND IN TWEE WERELDEN – Willy Lindwer
1992: LEVENSLIED – Froukje Bos
1991: FACE VALUE- Johan van der Keuken
1990: GOUDDORST – Joost Kraanen
1989: BEELD VAN EEN KIND – Albert van der Wildt
1988: DE WORDING – Cherry Duyns
1987: NEW YORK – BATAVIA – Rien Hagen
1986: PASSIES – Olivier Koning
1985: GETEKENDE MENSEN – Harrie Geelen
1984: TERBESCHIKKINGGESTELD – Olivier Koning
1983: DE KICK – Gerrit van Elst
1982: SAL SANTEN REBEL – Rudolf van den Berg

Best Short Documentary

2019: DE WAARHEID OVER MIJN VADER – Shamira Raphaëla
2018: THE ATOMIC SOLDIERS – Morgan Knibbe
2017: SNELWEGKERK – Elsbeth Fraanje
2016: DE TEGENPRESTATIE – Suzanne Raes, Monique Lesterhuis
2015: VERBODEN VLUCHT – Hester Overmars
2014: MEESTV, HOE DE KOOLMEES MIJ GELUKKIG MAAKT – Tijs Tinbergen & Jan Musch
2013: ACHTER DE TOREN – Astrid Bussink
2012: IMMER FERNWEH – Peter Delpeut
2011: ZWARTE SOLDATEN – Joost Seelen
2010: WEAPON OF WAR – Ilse van Velzen en Femke van Velzen
2009: I WANNA BE BOSS – Marije Meerman
2008: LANDSCHAPPEN WAAR NIEMAND VAN WEET (II) – Melle van Essen en Riekje Ziengs
2007: RAAK ME WAAR IK VOELEN KAN – Simone de Vries
2006: PHOTO SOUVENIR – Paul Cohen & Martijn van Haalen
2005: DE KINDEREN VAN MIJN VADER – Meral Uslu
2004: .NIJNOK – Leo Wentink
2003: DE PRIJS VAN OVERLEVEN – Louis van Gasteren
2002: ASH WORLD WIDE SUICIDE – Walter Stokman
2001: HOLLANDSE HELDEN – Paul Cohen & Martijn van Haalen
2000: DE NIEUWERWETSE WERELD – Carin Goeijers
1999: JACKSON, THE MAN WiTH THE BOX – Martijn van Beenen
1998: ENGELEN DES DOODS – Leo de Boer
1997: DE TRANEN VAN CASTRO – Merlijn Passier
1996: STALIN HAD EEN BRUG BELOOFD – Gerard Jacobs
1995: I HAVE A PROBLEM, MADAM – Maarten Schmidt & Thomas Doebele
1994: LUCEBERT, TIJD EN AFSCHEID – Johan van der Keuken
1993: ISINGIRO HOSPITAL – Hillie Molenaar & Joop van Wijk

Best Actress TV drama

2019: Rifka Lodeizen – JUDAS
2018: Ilse Warringa – DE LUIZENMOEDER
2017: Abbey Hoes – PETTICOAT
2016: Nazmiye Oral – One Night Stand XI – IN VRIJHEID
2015: Ariane Schluter – One Night Stand X – EEN GOED LEVEN
2014: Loes Schnepper – ONE NIGHT STAND IX – VOOR EMILIA
2013: Monic Hendrickx – PENOZA II
2012: Rifka Lodeizen – OVERSPEL
2001: Joan Nederlof – HERTENKAMP
2000: Will van Kralingen – STORM IN MIJN HOOFD
1999: Carice van Houten – SUZY Q
1998: Saskia Temmink – OUD GELD

Best Actor TV drama

2019: Gijs Naber – JUDAS
2018: Kees Hulst – HET GEHEIME DAGBOEK VAN HENDRIK GROEN
2017: George Tobal en Majd Mardo – One Night Stand XII – JUNGLE
2016: Jacob Derwig – KLEM
2015: Jonas Smulders – One Night Stand X – GEEN KONINGEN IN ONS BLOED
2014: Maarten Heijmans – RAMSES
2013: Pierre Bokma – DE PROOI
2012: Jeroen Willems – COP VS. KILLER
2001: Pierre Bokma – DE BELAGER
2000: Kees Prins – BIJ ONS IN DE JORDAAN
1999: Jack Wouterse – SUZY Q
1998: Gijs Scholten van Aschat – OUD GELD

Best TV drama

2019: ZEVEN KLEINE CRIMINELEN – Rob Lücker
2018: HET GEHEIME DAGBOEK VAN HENDRIK GROEN – Tim Oliehoek
2017: DE ZAAK MENTEN – Tim Oliehoek
2016: One Night Stand XI – HORIZON – Giancarlo Sánchez
2015: One Night Stand X – GEEN KONINGEN IN ONS BLOED – Mees Peijnenburg
2014: HOLLANDS HOOP – Dana Nechushtan
2013: EXIT – Boris Paval Conen
2012: OVERSPEL – Frank Ketelaar, Dana Nechushtan, Arno Dierickx
2011: VAST – Rolf van Eijk
2010: FINNEMANS – Thomas Korthals Altes
2009: Martijn Maria Smits – ANVERS
2008: DEN HELDER – Jorien van Nes
2007: DE PRINS EN HET MEISJE – Peter de Baan
2006: ESCORT – Frank Ketelaar
2003: NAJIB & JULIA – Theo van Gogh

Best TV drama short

2003: DWAALGAST – Colette Bothof

Beste Interactive

2019: DIE FERNWEH OPER – Daniel Ernst
2018: #DEARCATCALLERS – Noa Jansma
2017: HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla Games
2016: THE MODULAR BODY- Floris Kaayk

NFF Digital Storytelling Competitie Award

2015: REFUGEE REPUBLIC – De Volkskrant/Submarine Channel

Special Juryprize

2014: Dennis Bots, Maas Bronkhuyzen, Pippa Allen en Joes Brauers voor OORLOGSGEHEIMEN
2013: HET NIEUWE RIJKSMUSEUM – Oeke Hoogendijk
2011: Rob Hillenbrink voor special props and make up
2010: De cast van LANG & GELUKKIG
2009: Het hele team van KAN DOOR HUID HEEN
2008: Het stuntteam Willem de Beukelaer: Willem de Beukelaer, Marco Maas, Ronald Schuurbiers
2007: Halina Reijn en Fedja van Huêt – DE PRINS EN HET MEISJE
2006: Mercedes Stalenhoef – IK WIL NOOIT BEROEMD WORDEN
2005: Theo van Gogh – 06/05, MEDEA en zijn oeuvre
2005: Willem van de Sande Bakhuyzen – LEPEL, LEEF! en zijn oeuvre
2004: Albert ter Heerdt en Mimoun Oaïssa – SHOUF SHOUF HABIBI!
2003: Peter Blok, Pierre Bokma, Gijs Scholten van Aschat, Jaap Spijkers – CLOACA
2002: George Sluizer – HET STENEN VLOT (en zijn hele oeuvre)
2001: HERTENKAMP – alle medewerkers
2000: Pieter van Huystee – 11 producties
1999: Ian Kerkhof – SHABONDAMA ELEGY
1998: Sonia Herman Dolz – LAGRIMAS NEGRAS
1997: Arjan Ederveen – oeuvre
1996: Hans Heijnen – DE WATERWOLF VAN ITTEREN/UNCLE FRANK/STRIKE OUT
1995: Jany Temine – kostuums
1994: Ariane Schülter – 06
1993: Peter Delpeut – THE FORBIDDEN QUEST
1992: Thom Hoffman – o.a. DE DOMEINEN DITVOORST
1991: Pim de la Parra – oeuvre
1990: Felix de Rooy & Norman de Palm – AVA & GABRIEL
1989: Anneke Blok – UW MENING GRAAG
1988: Alejandro Agresti – LOVE IS A FAT WOMAN
1987: Will van Kralingen – HAVINCK
1986: Jos Stelling – DE WISSELWACHTER
1985: Orlow Seunke – PERVOLA
1984: Eric de Kuyper – NAUGHTY BOYS
1983: Annette Apon – o.a. GIOVANNI

Best Photography

2019: Jasper Wolf – NIEMAND IN DE STAD
2018: Lennert Hillege – BEYOND WORDS
2017: Rogier Stoffers – BRIMSTONE
2016: Frank van den Eeden – FULL CONTACT
2015: Mark van Aller – GLUCKAUF
2014: Tibor Dingelstad – HELIUM
2013: Richard van Oosterhout – &ME
2012: Goert Giltay – HET MEISJE EN DE DOOD
2011: Jasper Wolf – CODE BLUE
2010: Lennert Hillege – R U THERE
2009: Daniël Bouquet – NOTHING PERSONAL
2008: Menno Westendorp – HET ECHTE LEVEN
2007: Richard van Oosterhout – WOLFSBERGEN
2006: Thomas Doebele en Maarten Schmidt – CONSTANT, AVANT LE DÉPART
2005: Melle van Essen – ECHOES OF WAR
2004: Erik van Empel – THE LAST VICTORY
2003: Bert Pot – PHILEINE ZEGT SORRY

Best Editing

2019: Menno Boerema (postuum) – HET WONDER VAN LE PETIT PRINCE
2018: Wouter van Luijn (postuum) – WIJ
2017: Sander Vos – TONIO
2016: Sander Vos – FULL CONTACT
2015: Mieneke Kramer – PRINS
2014: Boudewijn Koole – HAPPILY EVER AFTER
2013: Katharina Wartena – BOVEN IS HET STIL
2012: JP Luijsterburg – DE HEINEKEN ONTVOERING
2011: Sander Vos – BLACK BUTTERFLIES
2010: Job ter Burg – TIRZA
2009: Esther Rots – KAN DOOR HUID HEEN
2008: Robert Jan Westdijk – HET ECHTE LEVEN
2007: Herman P. Koerts – KRUISTOCHT IN SPIJKERBROEK
2006: Menno Boerema, Albert Elings, Eugenie Jansen & Chris van Oers – JUNGLE RUDY, KRONIEK VAN EEN FAMILIE
2005: Sander Vos – PARADISE NOW
2004: Mario Steenbergen – THE LAST VICTORY
2003: Peter Alderliesten – PHILEINE ZEGT SORRY

Best Music

2019: Rutger Reinders – DIRTY GOD
2018: Harry de Wit – COBAIN
2017: Tom Holkenborg – BRIMSTONE
2016: Alex Simu – BEYOND SLEEP
2015: Palmbomen – PRINS
2014: Christiaan Verbeek – HELIUM
2013: New Cool Collective – TOEGETAKELD DOOR DE LIEFDE
2012: Helge Slikker – KAUWBOY
2011: Het Paleis van Boem – DE BENDE VAN OSS
2010: Ernst Reijseger – C’EST DÉJÀ L’ÉTÉ
2009: Perquisite – CARMEN VAN HET NOORDEN
2008: Michiel Borstlap – TIRAMISU
2007: Vincent van Warmerdam – KICKS
2006: Giorgio Tuinfort, Bart van de Lisdonk, Big Orange & Earforce – BOLLETJES BLUES
2005: Paul M. van Brugge – ALIAS KURBAN SAÏD
2004: Mark van Platen – KEES DE JONGEN
2003: Fons Merkies – BOY ECURY

Best Production Design

2019: Kurt Loyens – BAANTJER HET BEGIN
2018: Harry Ammerlaan – BANKIER VAN HET VERZET
2017: Floris Vos – BRIMSTONE
2016: Ben Zuydwijk – J. KESSELS
2015: Hubert Pouille – DE SURPRISE
2014: Alfred Schaaf – HEMEL OP AARDE
2013: Lieke Scholman – WOLF
2012: Wilbert van Dorp – DE HEINEKEN ONTVOERING
2011: Gert Brinkers – DIK TROM
2010: Vincent de Pater – LANG & GELUKKIG
2009: Floris Vos – OORLOGSWINTER
2008: Elsje de Bruijn – TBS
2007: Maarten Piersma – NIGHTWATCHING
2006: Gert Brinkers – OBER
2005: Het production design-team en Gert Brinkers – LEPEL
2004: Marco Rooth – DE DOMINEE
2003: Benedict Schillemans – PIETJE BELL

Best Sound Design

2019: Alex Booy en Huibert Boon – MY FOOLISH HEART
2018: Jan Schermer – BEYOND WORDS
2017: Herman Pieëte – BRIMSTONE
2016: Mark Glynne – BEYOND SLEEP
2015: Vincent Sinceretti en Taco Drijfhout – THOSE WHO FEEL THE FIRE BURNING
2014: Wart Wamsteker voor DE POEL
2013: Peter Warnier – DE WEDEROPSTANDING VAN EEN KLOOTZAK
2012: Bert Rijkelijkhuizen – HET MEISJE EN DE DOOD
2011: Jan Schermer – CODE BLUE
2010: Peter Warnier – R U THERE
2009: Jan Schermer – NOTHING PERSONAL
2008: Huibert Boon, Alex Booy en Robil Rahantoeknam voor WINTERSTILTE
2007: Mark Glynne, Kees de Groot, Joost Roskam en Pepijn Aben – TUSSENSTAND
2006: Peter Flamman & zijn geluidsteam – IK OMHELS JE MET DUIZEND ARMEN
2005: Bart Jilesen – ZWARTE ZWANEN
2004: Georges Bossaers – DE PASSIEVRUCHT
2003: Herman Pieëte – PHILEINE ZEGT SORRY

Audience Award

2019: BON BINI HOLLAND 2 – Maarten Swart, Sander Emmering en Nelsje Musch-Elzinga,
2018: BANKIER VAN HET VERZET – Alain de Levita, Sytze van der Laan, Sabine Brian voor NL Film en TV
2017: MEES KEES LANGS DE LIJN – Paul Voorthuysen voor PV Pictures
2016: BON BINI HOLLAND – Maarten Swart voor Kaap Holland Film
2015: UNDER THE APPLE TREE – Erik van Schaaik
2014: DE NIEUWE WILDERNIS – Mark Verkerk en Ruben Smit (UPC Gouden Kalf voor de Beste Publieksfilm)
2013: DE MARATHON – Diederick Koopal
2012: ACHTSTE-GROEPERS HUILEN NIET – Dennis Bots
2011: 170 Hz – Joost van Ginkel (Film1 Publieksprijs)
2010: LANG & GELUKKIG – Pieter Kramer (Film1 Publieksprijs)
2009: ALLES STROOMT – Danyael Sugawara (Film1 Publieksprijs)
2008: MAFRIKA – Paul Ruven
2007: WAAR IS HET PAARD VAN SINTERKLAAS? – Mischa Kamp
2006: KNETTER – Martin Koolhoven
2005: LEEF! – Willem van de Sande Bakhuyzen
2004: SIMON – Eddy Terstall
2003: CLOACA – Willem van de Sande Bakhuyzen
2002: LOENATIK DE MOEVIE – Bobby Eerhart
2001: MARIKEN – André van Duren

Film of the Century: Paul Verhoeven & Rob Houwer voor TURKS FRUIT (1999)

Best Commercial: Todd Masters voor WOONRUIMTE GEVRAAGD (1991), Trevor Wrenn voor HAMKA’S (1990)

Best European Film: Kazimierz Kutz – Zawrócony voor TURNED BACK (1995), Jonathan Cavendisch & Tim Palmer voor INTO THE WEST (1994).